Connect with us

Zdrowie

Wątroba: jak o nią zadbać?

Zdrowa wątroba to ważna sprawa, a im prędzej obejmiemy ten narząd odpowiednią ochroną, tym lepiej dla nas. Co możemy zrobić, by narząd ten służył nam możliwie jak najdłużej i najlepiej?

Jeśli chcemy w porę zatroszczyć się o swą wątrobę, musimy pamiętać o tym, jak ważna jest tu zdrowa dieta. Co warto zrobić? Ograniczyć ilość smażonych potraw oraz tłuszczów zwierzęcych, które dlatego narządu są bardzo dużym obciążeniem. Warto też wyeliminować ze swego menu te produkty spożywcze, w których pojawia się sporo sztucznych dodatków: barwników i konserwantów. Warto też zamienić gotowe mieszanki przyprawowe na ciekawe przyprawy ziołowe, przy czym najlepsze rezultaty osiągniemy w chwili, gdy zaczniemy sięgać po zioła mające dobry wpływ na stan naszej wątroby. Jednym z takich dodatków do potraw jest jałowiec, dzięki któremu można poprawić smak wielu potraw, a przy okazji uniknąć wielu problemów związanych z trawieniem. Dodatkowo można się wspierać takimi ziołami, jak ostropest plamisty oraz karczoch. Są to wspaniali sojusznicy zdrowej wątroby, dzięki którym walka o utrzymanie tego narządu w dobrym stanie będzie o wiele łatwiejszym zadaniem. Warto też pamiętać o tym, jak ważne dla naszej wątroby są badania profilaktyczne. Ich regularne wykonywanie może pomóc nam we wczesnym wykryciu problemów z tym narządem oraz w rozpoczęciu leczenia w chwili, gdy można do minimum ograniczyć straty. Szczególnie ważne są tu próby wątrobowe, w wielu przypadkach badaniem bardzo ważnym okazuje się też USG jamy brzusznej.

Zdrowa wątroba nie musi być marzeniem. Profilaktyka w przypadku tego narządu wcale nie jest trudna, a przestrzeganie kilku prostych zasad może każdemu z nas przynieść wiele korzyści.

http://radoslawkorczyk.pl/