Connect with us

Zdrowie

Maseczki ochronne

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w większości krajów, w tym w Polsce, wszedł życie przepis mówiący o obowiązku noszenia maski ochronne. W związku z tym maski ochronne to na obecna chwilę towar bardzo deficytowy, ale należy się spodziewać, że coraz więcej firm, a także wolontariuszy podejmie się ich produkcji, a ich wybór będzie coraz bardziej zdywersyfikowany. Który rodzaj masek najlepiej chroni przed COVID-19?

Maski antysmogowe

Chyba najbardziej skutecznymi maskami są te antysmogowe, wielokrotnego użytku. Popularne były już wcześniej – rozpowszechniono je przy okazji kampanii antysmogowych w dużych miastach, w których problem zanieczyszczenia powietrza jest najbardziej dotkliwy. Okazuje się, że chronią one także przed wirusami. W środku maski znajduje się filtr, który jest efektywny przez kilkadziesiąt godzin, w zależności od sposobu korzystania. Ważne jest także odpowiednie dopasowanie maski do twarzy, tak aby zapewnić jej maksymalną skuteczność.

Cena maski antysmogowej waha się nawet od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale po zakupie możemy być pewni, że posłuży nam ona na długi czas.

Maski bawełniane

Dużym zainteresowaniem cieszą się także maski ochronne z bawełny. Można spotkać najczęściej takie, które posiadają dodatkową kieszonkę na filtry. Używając tego rodzaju zabezpieczenia, należy pamiętać o jego dezynfekcji. Jak można to zrobić? Jedną z opcji jest spryskanie maseczki płynem do dezynfekcji, który zawiera co najmniej 70% alkoholu. Można także ją wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni, albo wygotować, a następnie wyprasować. Sposobem na pozbycie się zarazków jest także wstawienie maseczki do piekarnika rozgrzanego do 70 stopni na 30 minut.

Obecnie produkowane są najróżniejsze modele i kolory masek bawełnianych. Można zakupić maskę przeznaczoną dla osoby dorosłej, ale i także dla najmłodszych, w przyjemnych, dziecięcych wzorach.

Maski ochronne jednorazowe

Są to maseczki najmniej trwałe. Powinny być noszone na twarzy do godziny, potem nie nadają się już do użytku i nie chronią przed wirusami. Przy zdejmowaniu należy pamiętać o tym, aby chwycić maskę za gumki lub sznurki i pod żadnym pozorem nie dotykać materiału z przodu. Po zdjęciu należy ją bezzwłocznie wrzucić do pojemnika przeznaczonego na utylizację odpadów zmieszanych. Następnie koniecznie umyć ręce i je zdezynfekować.

Z pewnością cena tego rodzaju zabezpieczenia jest zachęcająca – maski te są najtańsze ze wszystkich rodzajów dostępnych na rynku, powinniśmy jednak pamiętać o zakupie ich większej ilości.